Nowa szczepionka i nowe obostrzenia. Podsumowanie tygodnia z Czacki News

by KR oraz JAN KOCHANOWSKI 31 STYCZNIA 2021

Przedłużone obostrzenia, nowa szczepionka wprowadzona na rynek czy sensacyjne odkrycie paleontologiczne 4-latki - to zaledwie ułamek wiadomości, które obiegły świat w ciągu ubiegłych siedmiu dni. Przedstawiamy podsumowanie tygodnia z Czacki News, w którym pokrótce omawiamy wybrane przez nas wydarzenia ze świata polityki, kultury i nauki.

W Polsce

Otwarte muzea, restauracje pozostają zamknięte - polski rząd przedłuża obostrzenia

28 stycznia odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maciąg. Na początku spotkania minister stwierdził, iż sytuacja epidemiczna “w ostatnich tygodniach wygląda lepiej”.

Wykres stworzony przez Mojżesza Syna Amrama na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia

Fact Check: Chcąc sprawdzić prawdziwość stwierdzenia Adama Niedzielskiego, przygotowaliśmy wykres nowych przypadków COVID-19, gdzie istotnie można zauważyć tendencję spadkową. Wypowiedź ministra zdrowia uważamy więc za prawdziwą.

Obowiązujący dotychczas do 31 stycznia “etap odpowiedzialności” przedłużony został o kolejne 2 tygodnie. Tym samym siłownie, baseny, stoki narciarskie i kluby fitness wciąż będą zamknięte, a uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wciąż uczyć się będą w sposób zdalny.

Mimo licznych protestów przeciwko obostrzeniom w branży gastronomicznej restauracje wciąż pozostają zamknięte - możliwa jest jednak sprzedaż posiłków na wynos. Zamknięte pozostają również hotele.

Od 1 lutego zniesione zostaną jednak obostrzenia obejmujące pewne instytucje kultury. Otwarte zostaną chociażby muzea czy galerie sztuki. Otwarte zostaną również sklepy w galeriach handlowych - oczywiście z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Z początkiem lutego nastąpi również zniesienie szeroko komentowanych w mediach godzin dla seniora.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Smutna wiadomość - w wieku 88 lat zmarł Ryszard Kotys.

W nocy z 27 na 28 stycznia odszedł od nas Ryszard Kotys - znany głównie z roli Mariana Paździocha w serialu “Świat według Kiepskich”. Po ciężkim zapaleniu płuc, które przeszedł w 2018 roku, już nie wrócił do pełnej sprawności. Ze względu na wiek oraz pogarszający się stan zdrowia, zrezygnował on niedawno z występów w teatrze oraz filmach, jednak nadal występował on w serialu, który przyniósł mu największą sławę - “Świecie według Kiepskich”.

W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Pierwszy film w jakim wystąpił, to “Pokolenie” Andrzeja Wajdy. W ciągu swojej kariery, która trwała niespełna 65 lat, zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Występował też na deskach licznych teatrów.

Na świecie

Tańsza i łatwiejsza w transporcie. Nowa rewolucyjna szczepionka dopuszczona do obrotu

Opracowana przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki szczepionka przeciwko COVID-19 została dopuszczona do użytku przez Europejską Komisję Leków dla osób powyżej lat osiemnastu. Nowego produktu w odróżnieniu od szczepionki Pfizera i Moderny nie trzeba przechowywać w wyjątkowo niskiej temperaturze, której konieczność zapewnienia znacząco utrudniałaby jej transport - wystarczy ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni celsjusza.

Nowa szczepionka jest nie tylko łatwiejsza w transporcie, ale i tańsza w produkcji. Podobnie jak produkty Pfizera i Moderny, należy ją przyjmować w dwóch dawkach.

Skuteczność szczepionki oceniana jest na około 60% - trudno jest ją jednak wprost porównać z wykazującą 95-procentową skuteczność szczepionką Pfizera, ze względu na inną metodykę prowadzenia badań klinicznych. O ile taka skuteczność może wzbudzać zwątpienie, warto przypomnieć, iż chociażby szeroko stosowana od wielu lat szczepionka na grypę w 2018 roku wykazała skuteczność ocenianą na około 29%.

Źródło: Europejska Komisja Leków

Poparcie Bidena większe niż Trumpa kiedykolwiek

Według statystyk zapewnionych przez instytut badania opinii społecznej Gallup, procentowe poparcie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych już w pierwszym tygodniu jego kadencji jest większe niż poparcie prezydenta Donalda Trumpa w jakimkolwiek momencie jego 4 lat sprawowania urzędu. Pierwsze dni Joe’a Bidena w roli nowego prezydenta pozytywnie ocenia 68% Amerykanów - Donalda Trumpa w 2017 roku w ten sam sposób oceniło 44% obywateli USA.

45. prezydent USA w trakcie swojej kadencji nigdy nawet nie zbliżył się do 68% poparcia. Najwyższe poparcie według Gallupa Trump osiągnął w roku 2020, od stycznia do maja - wówczas pozytywnie oceniało 49% Amerykanów. Jest to najniższe maksymalne poparcie prezydenta USA na przestrzeni jego kadencji od momentu rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk w 1937 roku.

Najniższe poparcie Trump osiągnął w styczniu 2021 roku, po zamieszkach na Kapitolu - wówczas urzędującego prezydenta poparło w sondażu 34% obywateli. Nie jest to jednak najniższe minimalne poparcie uzyskane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych - 45. prezydenta w tej niechlubnej statystyce przebili L. Johnson, G. H. W. Bush, J. Carter, G. W. Bush, R. Nixon i - najgorszy w tym rankingu - Harry Truman.

Źródło: Gallup

4-latka odkryła odcisk stopy dinozaura sprzed 220 000 000 lat

Jak informuje NBC News, czteroletnia Lily Wilder spacerując z tatą po plaży w pobliżu zatoki Bendricks w południowej Walii odkryła dobrze zachowany odcisk stopy dinozaura. Jak oceniają paleontolodzy, ślad pochodzi sprzed około 220 milionów lat. Autor śladu miał prawdopodobnie około 75 centymetrów wzrostu i 2,5 metra długości.

Zachowana skamielina wkrótce przewieziona zostanie do Muzeum Narodowego w Cardiff. Lily Wilder znajdzie się na tabliczce jako oficjalna znalazczyni odcisku. Obecnie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa muzeum poinformowało w oświadczeniu, że po ponownym otwarciu Lily i jej szkolna klasa zaproszeni zostaną do obejrzenia nowego eksponatu.

Źródło: NBC News

Parlament w Portugalii za legalizacją eutanazji

Portugalski parlament przegłosował ustawę związaną z legalną eutanazją, warunkiem ma być nieuleczalna choroba lub chroniczny (trwały i nieznośny) ból. “Za” głosowało 136 na 230 posłów (około 59%) Zgromadzenia Republiki. Opozycjoniści podczas burzliwej debaty wskazywali na to, iż przegłosowanie ustawy zbiegło się z falą epidemii koronawirusa oraz licznymi zgonami seniorów w kraju. Próbowali oni też przesunąć głosowanie na późniejszy termin, co się jednak nie udało.

Według nowego prawa, osoby po 18. roku życia spełniający warunki opisane w ustawie, będą mogły zwrócić się do lekarza o przeprowadzenie eutanazji. Wiele wskazuje jednak na to, że do takiej ustawy nie dojdzie, ze względu na to, że wymaga ona jeszcze podpisu obecnego prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy (który po niedzielnych wyborach wywalczył reelekcję). Nie wypowiadał się on publicznie na temat związany z wetem eutanazji, jednak deklarował się jako praktykujący katolik, co przez wielu jest postrzegane jako argument, który zaważy na zawetowaniu tej ustawy.

Źródło: Portugal Resident

Zamożny biznesmen stracony za korupcję. To nie pierwszy taki przypadek w Chinach

Gazeta “Renmin Ribao” przekazała w piątek 29.01, że były prezes państwowej firmy Huarong Asset Management Lai Xiaomin został zgodnie z prawem stracony. Według wyroku sądu: "Lai Xiaomin postępował bezprawnie i był skrajnie chciwy. Szkody, jakie wyrządził społeczeństwu, są olbrzymie, a jego przestępstwa są bardzo poważne i powinny być surowo ukarane zgodnie z prawem". Wyrok ten zapadł na początku stycznia.

Według chińskich sędziów, Lai Xiaomin w latach 2008-2018 przyjął łapówki o łącznej wartości około 1,79 mld juanów (277 mln dolarów), został też uznany za winnego bigamii. Przed śmiercią sąd zezwolił na spotkanie z bliskimi krewnymi, gazeta nie podała jednak, w jaki sposób wyrok został przeprowadzony.

Kara śmierci dla Laia Xiaomina nie jest odosobnionym przypadkiem w Chinach. Pod rządami Xi Jinpinga w imieniu walki z korupcją straconych zostało już wielu innych zamożnych bankierów. Liczba wszystkich wykonanych egzekucji pozostaje jednak ściśle strzeżoną tajemnicą.

Źródło: People's Daily China, Renmin Ribao

Kącik artystyczny

Krzysztof Kamil Baczyński - “Piosenka”

22 stycznia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Młody poeta, aspirujący rysownik i żołnierz powstania zanim zginął w wieku 23 lat zdążył napisać aż około 500 utworów. Bawił się nie tylko słowem, ale też i rysunkiem, chociaż te są dosyć mało znane. W 1939 roku planował zapisać się do warszawskiej ASP, co jednak nie udało się poprzez wybuch II Wojny Światowej.

Znów wędrujemy ciepłym krajem,

malachitową łąką morza.

(Ptaki powrotne umierają

wśród pomarańczy na rozdrożach.)

Na fioletowoszarych łąkach

niebo rozpina płynność arkad.

Pejzaż w powieki miękko wsiąka,

zakrzepła sól na nagich wargach.

A wieczorami w prądach zatok

noc liże morze słodką grzywą.

Jak miękkie gruszki brzmieje lato

wiatrem sparzone jak pokrzywą.

Przed fontannami perłowymi

noc winogrona gwiazd rozdaje.

Znów wędrujemy ciepłą ziemią,

znów wędrujemy ciepłym krajem.

Kwiat Jabłoni z nowym teledyskiem

W czwartek 28.01 na serwisie YouTube miała miejsce premiera drugiego utworu promującego najnowszą płytę Kwiatu Jabłoni “Mogło być nic”. “Buka” - bo tak nazywa się utwór - nawiązuje swoim tytułem do postaci z Muminków Tove Jansson. Opowiada o strachu przed nią, ale też przed tym co jest w nas. Finalnie jednak dowiadujemy się, że te złe myśli nie są tego warte, a drzwi zamiast zamykać, lepiej zostawić otwarte. Link do teledysku znajduje się TUTAJ.