Prezentujemy Festiwalową Niezapominajkę! Przypominamy festiwale z ubiegłych lat

by REDAKCJA CZACKI NEWS04 GRUDNIA 2020

Festiwal teatralny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego jest organizowany od 1988 roku. Zaczęło się od dwóch przedstawień, wystawionych dla publiczności szkolnej. Zachęceni pozytywnym odbiorem sztuk, uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania następnym roku imprezy teatralnej na większą skalę. Od początku istnienia Festiwal jest przygotowywany przez uczniów, przy życzliwej i niezbędnej pomocy Dyrekcji i Grona Pedagogicznego. Od wielu lat, każda klasa wystawia swoją sztukę na deskach szkolnego teatru. Z początku organizatorzy borykali się z wieloma problemami. Brakowało zaawansowanego sprzętu tj. reflektorów scenicznych czy sceny teatralnej. Jednak wraz z kolejnymi edycjami, przeszkody te zaczęły znikać. Dziś Festiwal Teatralny jest największym i najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem całego roku szkolnego. Co roku uczniowie budują scenę, a profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy wypożyczany jest z warszawskich teatrów.

Aby cała impreza mogła odbyć się z klasą i w należytym porządku, w przygotowaniu jej czynny udział bierze osiem sekcji: sekcje oświetleniowa i akustyczna – zajmują się nagłośnieniem i oświetleniem sztuk, sekcja plastyczna – wykonuje fantazyjne nagrody, sekcja informacyjna – wydaje program Festiwalu, Gazetę Festiwalową z recenzjami sztuk oraz innymi artykułami, dotyczącymi Festiwalu, zajmuje się też stroną internetową Festiwalu, sekcja porządkowa – jak sama nazwa wskazuje, dba o porządek, sekcja techniczna – buduje scenę i śpieszy z pomocą zawsze tam, gdzie pojawiają się jakieś usterki, sekcja transmisja - zapewnia transmisję sztuk do kawiarenek a także nagrywa przedstawienia i zgrywa je na płyty, oraz sekretariat – zaprasza specjalnych gości, wypożycza z teatrów potrzebne rekwizyty i stroje. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem przygotowań i całego wydarzenia czuwa wspomniane już wcześniej szefostwo Festiwalu – dwoje uczniów z najstarszych klas. Przerwy między sztukami widzowie mogą spędzić w kawiarenkach, prowadzonych przez uczniów i absolwentów. Można tam obejrzeć również transmisję z przedstawień.

Festiwal teatralny na jeden tydzień przemienia Szkołę w magiczny teatr. Nauczyciele z przymrużeniem oka patrzą na opuszczane lekcje, Dyrekcja robi wszystko, aby umożliwić i ułatwić swoim uczniom tę świetną zabawę, sala gimnastyczna w jeden dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się salą teatralną (szkoda tylko, że taką małą – z roku na rok coraz więcej z nas chciałoby się tam zmieścić, a sala, niestety, złośliwie nie chce zmienić swoich rozmiarów...). Znikają granice między rocznikami i profilami, wszyscy dążą do wspólnego celu – aby Festiwal wypadł dobrze i aby świetnie się bawić. Wszystko trwa cztery dni i kończy się Galą, na którą wszyscy panowie przychodzą w eleganckich garniturach, a panie w wieczorowych sukniach.

Wszyscy w wielkim napięciu oczekują werdyktu Jury, w którym zasiadają: Dyrekcja, Profesorowie oraz delegaci spośród uczniów Szkoły. Nagrody przyznawane są w rozmaitych kategoriach, m.in.: najlepsze role męskie, żeńskie, za scenografię, muzykę etc. Po nich nadchodzi czas na wręczenie głównych nagród: Małego Grand Prix (o które walczą pierwsze klasy) oraz Grand Prix (nagrodę wszystkich klas). Obie nagrody, prócz symbolicznych statuetek, są nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez Radę Rodziców i Fundację Liceum Czackiego. Obie zwycięskie klasy otrzymują również ogromne torty. Radości i wiwatom na scenie nie ma końca, aż do późnych godzin nocnych. Pomysłów na spektakle nie brakuje. Na scenie pojawiają się zarówno adaptacje, jak i sztuki na podstawie scenariuszy autorskich uczniów. Najlepsze przedstawienie były wystawiane na deskach Teatru Ateneum, Studio, Lalki, Guliwera, a w 2005 roku Teatru Powszechnego.

Festiwal Teatralny jest bez wątpienia najpiękniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem roku dla każdego Czackiewicza. Niestety, rok 2020 uderzył również w ten aspekt naszego życia i łamiąc nasze czackie serduszka, sprawił, że tegoroczny Festiwal nie mógł odbyć się w konwencjonalnej formie. Dlatego też redakcja Czacki News przedstawia Festiwalową Niezapominajkę! Niczym istny wehikuł czasu zabierze Was ona w podróż po przeszłych Festiwalach, przypominając te piękne chwile pełne wspaniałych wspomnień. Wprowadzi również festiwalową atmosferę do Waszych czackich serduszek, ocieplając je w ten smutny, bezfestiwalowy grudzień, dzięki czemu poczujecie się, jakbyście znów oglądali Czudzoziemkę na 32. Festiwalu Teatralnym.

27 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 27 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.

28 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 28 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.

29 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 29 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.

30 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 30 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.

31 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 31 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.

32 Festiwal

Aby zobaczyć zwiastun 32 Festiwalu Teatralnego w Czackim, wystarczy kliknąć TUTAJ.